מאמרים

שיטות להרחקת יונים

יונה היא ציפור חביבה אשר נחמד לראות אותה מהלכת ברחובות, בגנים ובפארקים הציבוריים ומלקטת זרעים או פירורים. עם זאת, כאשר היא מחפשת מקום קינון במסתורי הכביסה שלכם, על גג הבית או אדן החלון הדבר פחות נעים. לא רק שקינון היונה בסמיכות לחלון שלכם אינו נעים, הוא יכול להביא לא מעט נזקים. חומרי הקינון עשויים לסתום את המרזב, הלשלשת של היונים נושאת בתוכה חיידקים ומזיקים העלולים להעביר מחלות. היא גם חומצית וגורמת נזק למתכות. גוף היונה משמש בית לכינים, פשפשים או פרעושים העלולים לעבור דירה אל המצעים שלכם… כל אלה הביאו לחיפוש אחר שיטות להרחקת יונים. היום ישנן מספר שיטות להרחקת יונים, חלקן יעילות יותר וחלקן פחות, חלקן הומאניות יותר וחלקן פוגעות ביונה ולכן כמעט אינן נמצאות כבר בשימוש.

חתול, מפלצת או ילדה יפה?

אחת השיטות ההומאניות אשר כלל אינן פוגעות ביונה אלא רק מראות לה כי האזור בו התכוונה להתמקם כבר תפוס הוא הנחת דחליל. זוהי שיטה להרחקת יונים וציפורים בכלל הנחשבת לעתיקה מאוד. עם זאת, היא לא תמיד יעילה. אם תניחו דחליל בצורת איש ולא תזיזו אותו כלל מהמקום, היונים, שהן ציפורים נבונות, יבינו שמדובר בעבודה בעיניים. דחליל בצורת חתול העומד לזנק, נחש או ינשוף בעל עיניים חודרות יכול להפחיד את היונה אך כדי שיעבוד לטווח ארוך כדאי לשנות את מיקומו מדי פעם. עם זאת, זו כבר השקעה לא קטנה ואולי כדאי למצוא שיטה אחרת…

דוקרנים נגד יונים

כאשר מחפשים שיטות להרחקת יונים, זוהי אחת השיטות המוכרות. זוהי שיטה פשוטה אשר משיגה את המטרה באופן חלקי. הדוקרנים גורמים ליונה לכאב כאשר היא נוחתת עליהם ומביאים לכך שתעוף מהמקום. אמנם היום יש ניסיון ליצור דוקרנים כואבים פחות העשויים מתכת רכה אך עדיין מדובר בדקירה שכלל אינה נעימה. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון עם דוקרנים הוא המראה האסתטי. רשת של דוקרנים היא בעלת מראה מתכתי וגס הנותן תחושה של כלא ופוגמת באסתטיקה של המקום. אין ספק כי אדם הפותח את חלון הבית ומסתכל החוצה לא מעוניין לראות רשת של דוקרנים מול עיניו. זו תחושה מאוד לא נעימה.

הסרט בעל מגע הקסם

מערכת הרחקת יונים שוקטייפ היא תוצאה של לקיחת אחת השיטות להרחקת יונים העושה שימוש בזרם חשמלי, פיתוח ועידון רב שלה כך שהמערכת היא יעילה מאוד לטווח ארוך ומרחיקה את היונים לצמיתות אך מנגד אינה פוגעת ביונה אלא רק גורמת לה חוסר נוחות קל ורתיעה. המערכת כוללת סרט הדבקה שקוף שעליו מוטבעים שני פסי אלומיניום. הסרט מתחבר לספק כוח המחובר לשקע חשמלי. כאשר היונה נוחתת על גבי הסרט נעשית סגירת המעגל החשמלי וזרם קל עובר בפסי האלומיניום. כך היונה חשה את הזרם הקל וממהרת לעוף מן המקום. לשיטה זו, בניגוד לשיטות אחרות כמו דוקרנים או רשתות יש יתרון רב גם מבחינה אסתטית. הסרט כמעט ולא נראה ובוודאי לא יוצר את התחושה הלא נעימה שיוצרים רשתות מתכת או דוקרנים. הסרט עמיד לטווח ארוך, ניתן להדבקה על גבי רעפים, עץ, מתכת, שיש, אבן ותשתיות אחרות כך שניתן להשתמש בו בכל מקום.

מחפשים שיטות להרחקת יונים שיעבדו סוף סוף? מאסתם מהכנת דחלילים או מריחת דבק על אדן החלון? צרו קשר איתנו.