מאמרים

על יונים ודוקרנים

ישנם בעלי חיים ההופכים חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני. יונים הן אחד מסוגי הציפורים הנפוצים ביותר בערים. הן מתרבות במהירות ונהנות מחיים טובים. עם זאת, הכמות הגדולה של היונים יחד עם הבניה המואצת בערים מביאות לכך שמקומות הקינון שלהן כבר אינם העצים בפארק אלא אזורי הכביסה בבניינים, הגגות, פתח המרזב ועוד אזורים הקרובים מדי אל האנשים. היונים יוצרות לכלוך ורעש, מעבירות כינים ופרעושים וגם מהוות סכנה תברואתית. לכן ישנו חיפוש מתמיד אחר שיטות להרחקתן. אחת השיטות היא דוקרנים להרחקת יונים. זו שיטה פופולרית יחסית, יש בה יתרונות אך האם זו השיטה הטובה ביותר שיש היום?

כיצד הדוקרנים עובדים?

דוקרנים להרחקת יונים הם קוצניים בקצה שלהם ועל ידי כך גורמים ליונה רתיעה מלנחות עליהם. גם אם אינם פוצעים את היונה באופן משמעותי, הם גורמים לה במקרה הטוב לכאב כאשר היא נוחתת עליהם. בנוסף הם מהווים אזור לא יציב המקשה על היונה לעמוד ולהתייצב . השילוב של תחושה מאוד לא נעימה בכף רגלה עם הנחיתה יחד עם חוסר היציבות שגורם הדוקרן מביא לכך שבסופו של דבר היונה עפה מהמקום ומחפשת מקום אחר.

סוגים שונים של דוקרנים

בשוק נמכרים סוגים שונים של דוקרנים להרחקת יונים אשר לא כולם נמצאו כיעילים, במיוחד עבור היונים של היום שכאמור אוכלות לא רע ומשקלן הוא בהתאם. דוקרנים מפלסטיק למשל אינם יעילים מספיק כי הם רכים מדי ולא גורמים ליונה כאב מרתיע. בנוסף הפלסטיק אינו עמיד מספיק. דוקרנים העשויים מברזל ומפח גם הם אינם עמידים מספיק בפני תנאי מזג האוויר ונמצאו כלא אפקטיביים ומרתיעים מספיק. הסוג היחיד אשר עדיין מרתיע את היונה (בינתיים…) הוא דוקרנים מנירוסטה.

דוקרנים בולטים או סרט שקוף- מה כדאי?

כיוון שדוקרנים להרחקת יונים נחשבים לשיטה פופולרית יחסית להרחקת יונים, בחרנו להשוות את המערכת החדישה שוקטייפ לדוקרנים. מערכת הרחקת יונים שוקטייפ מבוססת על סרט שקוף בו מוטבעים פסי אלומיניום. הסרט מחובר לספק כוח המחובר לשקע חשמלי. כאשר היונה נוחתת על גבי הסרט היא גורמת למעבר זרם חשמלי קל בפסי האלומיניום. כשהיא מרגישה את הזרם הקל, הדבר גורם לה לחוסר נוחות ולרתיעה מן המקום. היונה היא בעלת זיכרון מצוין והרתיעה הזו מרחיקה אותה מן המקום לצמיתות. לסרט השקוף ישנם מספר יתרונות על פני הדוקרנים. יתרון ראשון הוא שהסרט שקוף וכמעט לחלוטין בלתי נראה, זאת לעומת הדוקרנים שבהחלט נראים, במיוחד כשמדובר על שטח רחב אותו רוצים לחסום. יתרון נוסף הוא העובדה שאינו גורם ליונה כאב כמו נחיתה על דוקרן אלא רק חוסר נוחות. התקנת הסרט היא קלה מאוד וכוללת רק הדבקת הסרט על האזור המתאים וחיבור לחשמל. שיטה זו נמצאה כיעילה במיוחד, מתאימה לסוגים שונים של משטחים, נוחה למקומות מצומצמים כמו פתחי מרזבים וגם לשטחים נרחבים. הסרט עמיד בכל תנאי מזג האוויר לעומת סוגים רבים של דוקרנים אשר מחלידים או מתייבשים בשמש. מערכת שוקטייפ היא הדור הבא בקרב מוצרי הרחקת יונים ומשלבת בין יעילות רבה, הומניות כלפי היונה ואי פגיעה באסתטיקה של המקום.

ניסיתם מגוון מכשירים והיונים חזרו? בדקתם שלל שיטות להרחקת יונים שלא עבדו? צרו קשר איתנו.