מאמרים

חשיבות תיקון מרזבים וניקויים

לא מעט אנשים, הן במבנים פרטיים והן במבנים מסחריים מתמודדים עם יונים אשר מחליטות לקונן במרפסת או על הגג שלהם, דבר שיוצר אי נעימות באזור, הן מבחינת הריח והן מבחינת הלכלוך. הרבה פעמים אותם יונים גורמות גם לנזק למרזב אשר נמצא במקום.

כידוע מרזבים מותקנים באופן חיצוני או פנימי, מתוך כוונה לאפשר את זרימת המים מהגג אל האדמה, כך בימים גשומים, המים לא מתנקזים על הגג ואינם גורמים לרטיבות בדירות שמתחתיו. הבעיה היא, שאם יונים מחליטות לקונן במקום, הרי שהמרזב עלול להיסתם על ידי צואה או לכלוך אחר, ואז אין ברירה אלא לקרוא למומחה בניקוי מרזבים שידע לנקות אותו, ובמקרים חמורים יותר יש לקרוא למומחה בתחום של תיקון מרזבים, במטרה לאפשר את השימוש בו, אחרת הדבר היחידי שניתן לעשות זה להחליף את המרזב, דבר שגם עולה לא מעט כסף וגם עלול לגרום לנזק מיידי במבנה.

לפני שנסביר כיצד אפשר להימנע מזה חשוב לדעת, כאמור ניתן להתקין מרזב פנימי או מרזב חיצוני. מרזב פנימי הוא כזה אשר ניתן להתקין כחלק אינטגראלי מהמבנה, בעוד שמרזב חיצוני ניתן להתקין לצד המבנה על קירותיו החיצוניים. בשני המקרים, יתכן שהוא ייסתם במידה ויצטבר בו לכלוך, בפרט של יונים. הלכלוך יכול להצטבר מהגג וכן הוא יכול להצטבר בפתח היציאה התחתון שלו.

בשני המקרים, אם המרזב נסתם, הרי שהמים לא יכולים לזרום מן הגג החוצה, מה שגורם להצטברות מים על הגג, דבר שמוביל הן לרטיבות עד חדירת מים לקומות שמתחת, וכן מים עומדים יכולים להוביל ליתושים ומזיקים אחרים, מה שעלול להשפיע ברמה מסוימת על בריאותם של דיירי המקום. זאת בעוד, שמצב כזה עלול להוביל לנזק למרזב, מה שייאלץ אותנו להזמין מומחה בתיקון מרזבים.

כיצד נמנע מהיונים להגיע למרזבים?

מערכת הרחקת יונים שוקטייפ מבוססת על סרט שקוף בו מוטבעים פסי אלומיניום. הסרט מחובר לספק כוח המחובר לשקע חשמלי. כאשר היונה נוחתת על גבי הסרט היא גורמת למעבר זרם חשמלי קל בפסי האלומיניום. כשהיא מרגישה את הזרם הקל, הדבר גורם לה לחוסר נוחות ולרתיעה מן המקום. היונה היא בעלת זיכרון מצוין והרתיעה הזו מרחיקה אותה מן המקום לצמיתות. לסרט השקוף ישנם מספר יתרונות על פני הדוקרנים. יתרון ראשון הוא שהסרט שקוף וכמעט לחלוטין בלתי נראה, זאת לעומת הדוקרנים שבהחלט נראים, במיוחד כשמדובר על שטח רחב אותו רוצים לחסום. יתרון נוסף הוא העובדה שאינו גורם ליונה כאב כמו נחיתה על דוקרן אלא רק חוסר נוחות. התקנת הסרט היא קלה מאוד וכוללת רק הדבקת הסרט על האזור המתאים וחיבור לחשמל. שיטה זו נמצאה כיעילה במיוחד, מתאימה לסוגים שונים של משטחים, נוחה למקומות מצומצמים כמו פתחי מרזבים וגם לשטחים נרחבים. הסרט עמיד בכל תנאי מזג האויר לעומת סוגים רבים של דוקרנים אשר מחלידים או מתייבשים בשמש. מערכת שוקטייפ היא הדור הבא בקרב מוצרי הרחקת יונים ומשלבת בין יעילות רבה, הומאניות כלפי היונה ואי פגיעה באסתטיקה של המקום.

ניסיתם שלל שיטות להרחקת יונים? ניסיתם דוקרנים ונדקרתם בעצמכם? זה הזמן ליצור קשר איתנו.

בכל מקרה, גם אם הצלחנו למנוע מצב בו היונים מקוננות במקום, מומלץ מאוד לפני תחילת החורף, לבצע בדיקה מקיפה למרזב של הבניין, על מנת לוודא שהוא איננו סתום והמים זורמים בו כנדרש. בצורה כזו, ניתן להשתמש בו באופן תדיר. במידה ויש צורך, אז חשוב לקרוא לבעל מקצוע שיתקן את המרזבים לפני שיגיע הגשם הראשון, כך לא נמצא את עצמנו מתמודדים עם חדירת מים אל תוך הדירות.