אזורים

הרחקת יונים בקריות

יונה היא אחד העופות האופייניים לאזורים עירוניים. הן נהנות משאריות אוכל שאנו זורקים, אוהבות מחסנים, במיוחד מחסנים בהם מאוחסנים זרעונים ותבואה ומוצאות בבניינים שבהם אנו מתגוררים מקומות טובים מאוד לקינון, בין אם באזורי הכביסה המוסתרים, פתחי מרזבים, כוכים ופינות נסתרות שלא חסרות. הרחקת יונים בקריות הפכה לנושא חם. ניתן לראות ברחוב שלטים רבים של בעלי מקצוע המבטיחים כי ירחיקו את היונים מפתח ביתכם לתמיד. אילו שיטות של הרחקת יונים בקריות ובכלל ישנן? האם כל השיטות עובדות?

למה לא לארח את היונים?

רבים מאיתנו מחבבים בעלי חיים, ומודעים לכך שלקחנו לבעלי החיים שטחים פתוחים והשתלטנו עליהם. יש בכך אמת, אך עדיין, העובדות כעת הן שבעלי הבתים הם אנשים, ואין מקום לשני בעלי בית. היונים הן ציפורים טריטוריאליות שלא מהססות להתמקם היטב במקום שנראה להן מתאים והן נושאות איתן הרבה נזקים. הן מביאות איתן לכלוך ורעש, לשלשת המכילה גם חיידקים או פטריות מפיצי מחלות וגם טפילים כמו פרעושים וכינים. מסיבות אלה כדאי להרחיק את היונים מפתח החלון או אזור הכביסה שלכם.

דחלילים ומכשירים אלקטרונים

הדרך העתיקה ביותר להרחקת יונים היא דחלילים. דחלילים ידועים כבר שנים בתור דרך להרחקת ציפורים, במיוחד מהשדות וגני הירק. דחלילים היום אינם בהכרח דחלילי קש, אלא פסלים בצורת ינשופים המפחידים את היונים או חתולים בעמדת זינוק המרתיעים אותן. עם זאת, זה אינו הפתרון להרחקת יונים בקריות לטווח ארוך. לעומת הדחליל העתיק, מכשירים אלקטרוניים להרחקת יונים הם מוצרים חדשים. מדובר על מכשירים המשמיעים צלילים על קוליים שאנו לא שומעים אך היונים כן. צלילים אלה מרתיעים אותן בהתחלה, אך נמצא שלטווח הארוך השיטה אינה עובדת. היונים מתרגלות לצלילים ומבינות שאין בהם איום.

דרך שמרתיעה מספיק אך לא פוגעת

השיטות החדשות להרחקת יונים מבוססות על גורם מרתיע. אם בעבר הדרך להרחקה היתה פגיעה ביונים המגיעות לקנן, היום הדבר אסור על פי חוק. בנוסף נמצא שגם אם יונה נפגעה תמיד תבוא אחרת למלא את מקומה. לכן הרחקת יונים בקריות נעשית בעזרת גורם מרתיע, אך יש למצוא את הגורם שעושה זאת מבלי לפגוע או להזיק ליונה וגם עושה זאת לטווח ארוך. למזלנו נמצא אחד כזה.

פתרון פשוט שעושה הרבה

ערכת שוקטייפ היא פתרון הרחקת יונים שיצא ממש חם מהתנור. זו ערכה הכוללת סרט הדבקה שקוף שבו מותקנים שני פסי אלומיניום המהווים חומר מוליך. אל הסרט השקוף מצורף ספק כוח המתחבר בצידו האחד לסרט ובצידו השני לחשמל. כך נוצר מעגל חשמלי. כשהיונה דורכת על הסרט היא סוגרת מעגל וזרם חשמלי קל עובר בפסי האלומיניום. השוק החשמלי הקל הוא תחושה לא נוחה ליונה. היא אינה נפגעת ולא נגרם לה נזק אך הזרם הוא גורם מרתיע שגורם ליונה לעוף מהמקום וגם לא לרצות לחזור אליו- מבחינתה האזור מסומן כלא מתאים לקינון. המסר גם עובר לציפורים אחרות וכך גם יונים אחרות או ציפורים בכלל ימנעו מלנחות על האזור עליו הודבק הסרט. הסרט קל ונוח להדבקה , עמיד בכל תנאי מזג האוויר וניתן להדבקה על כל משטח.

היונים כבר החלו לבנות את הקן ממש מול החלון שלכם? מחפשים שיטות להרחיק אותן ולא מצאתם את השיטה המתאימה? צרו איתנו קשר.