אזורים

הרחקת יונים בדרום

באזורים רבים ברחבי העולם ישנה התמודדות עם יונים וציפורים בכלל המסבות נזקים רבים הן לשדות חקלאיים והן בערים. יונים הן אחד מסוגי הציפורים הנפוצות מאוד בערים בהן הן זוכות למזון רב או במחסנים, במיוחד מחסני תבואה. היונים הן ציפורים טריטוריאליות אשר אינן ממהרות לעזוב מקום אותו ראו כמקום פוטנציאלי להקמת קן. לכן, נדרשות שיטות שונות המסייעות להרחקתן. ישנן שיטות העוזרות לטווח קצר וישנן שיטות העוזרות לטווח ארוך. בארץ, בעיית היונים נפוצה באופן כללי אך במיוחד באזורים העירוניים הצפופים. כאשר מחפשים בגוגל הרחקת יונים בדרום, לדוגמה, ניתן לראות בעלי מקצוע רבים העוסקים בתחום וגם מוצרים שונים המבטיחים הרחקת יונים לטווח ארוך. האם נדרשת הזמנת בעל מקצוע או שניתן להרחיק את היונים בעצמכם? ואם כן, באיזו שיטה כדאי לבחור?

להרחיק אך לא לפגוע

אם בעבר אנשים לא היססו ללכוד את היונים ואף לפגוע בהן, היום ברור כי שיטות אשר פוגעות ביונים אסורות על פי חוק צער בעלי חיים. היום ברור כי למרות הנזקים אשר יונים גורמות לאדם כאשר הן מקננות על אדן החלון או בסמוך לחבלי הכביסה, עדיין הן חלק מהמערכת האקולוגית ופגיעה בהן מסבה נזק למערכת האקולוגית כולה. לכן, הרחקת יונים בדרום או בכל מקום אחר היא מוצדקת, אך עם זאת יש למצוא את השיטות אשר מרתיעות את היונים וגורמות להן להתרחק אך לא פוגעות בהן. בעבר היתה מקובלת השיטה של לכידת היונים ושחרורן במקום רחוק. היום ידוע כי שיטה זו יעילה לטווח הקצר אך היונים ניחנות בחוש כיוון מפותח במיוחד- לא סתם שימשו במשך שנים בשירות הדואר, ולכן שיטה זו אינה יעילה.

אז מה כן?

שיטות להרחקת יונים ביבנה ובכלל המקובלות היום גורמות ליונה חוסר נוחיות או רתיעה אך לא פוגעות בה או מזיקות לה. אחת השיטות היא מכשיר המשמיע צלילים על קוליים שאמורים להרתיע את היונה. בבדיקות נמצא שהמכשיר יעיל לתקופה קצרה אך לאחר זמן לא רב מבינה היונה שאין בצלילים אלה איום ממשי. שיטה נוספת היא דוקרנים אשר מפריעים ליונה לנחות. עם זאת, יונים רבות מצליחות להתגבר על דוקרנים, במיוחד כשהם עשויים פלסטיק או ברזל. דוקרנים אלה גם אינם עמידים בפני תנאי מזג האוויר ומתבלים. אחת השיטות החדשניות ביותר היא באמצעות ערכת הרחקת יונים שנקראת שוקטייפ, ערכה שנמצאה כיעילה במיוחד ביחס למוצרים אחרים.

להדביק את הסרט ולהיפרד מהיונים

ערכת הרחקת היונים שוקטייפ מבוססת על הרעיון שזרם חשמלי קל יגרום ליונה חוסר נוחות וירתיע אותה מלחזור למקום. הערכה כוללת סרט הדבקה שקוף שבתוכו מוטבעים פסי אלומיניום. אל גליל הסרט מצורף גם ספק כוח המתחבר לסרט בצד אחד ואל שקע חשמלי בצידו השני. כאשר היונה נוחתת על הסרט השקוף והבלתי נראה כמעט היא גורמת למעבר של זרם חשמלי בעוצמה נמוכה בפסי האלומיניום וכך מקבלת שוק חשמלי קל. מינון הזרם הוא מדוייק. הוא גורם ליונה להתרחק מן המקום אך אינו פוגע בה או גורם לה נזק. הסרט עמיד בכל תנאי מזג האוויר, אינו מתייבש, מחליד או מתבלה כאמצעים אחרים להרחקת יונים. התקנת הסרט היא פשוטה- רק להדביק על כל משטח, החל מגג רעפים דרך משטח עץ, אבן ועד מתכת ולחבר לחשמל. אין ספק כי בענייני הרחקת יונים בדרום או בכל מקום אחר- שוקטייפ היא השיטה החמה ביותר.

מחפשים דרך להרחיק את היונים ולא מוצאים? ניסיתם שלל שיטות ולא ממש הולך? צרו איתנו קשר.