אזורים

הרחקת יונים באר שבע

כל עוד רואים אותן בחצרות, בפארקים או בכיכר העיר, יונים מוסיפות עניין לנוף העירוני, אך כאשר החן הזה הופך צמוד מדי אל ביתכם, כאשר יונים הופכות לדיירות קבע באזור חבלי הכביסה, מרפסת הבית או אדן החלון, זה כבר חביב פחות. כאשר יונה "מתבייתת" על מקום כלשהו ורואה בו מקום פוטנציאלי להקמת הקן שלה, היא הופכת למטרד לא קטן של רעש ולכלוך ולמפגע תברואתי שמביא עימו לשלשת, מחלות וגם כינים ופרעושים. בשל המטרדים שמביאה היונה עימה ובשל העקשנות שלה, הרחקת יונים בבאר שבע וגם בערים אחרות בארץ הפכה לנושא בוער שרבים מעסיקים בו את עצמם. ההתרבות המהירה של היונים, הנוחיות שבחיים העירוניים וגם צמצום מקומות פתוחים בהן יכולות היונים לקנן יצרו את הבעיה של שכנות קרובה מדי. ישנן היום שיטות שונות שמטרתן הרחקת יונים בבאר שבע ובכלל.

מכשיר אלקטרוני להפצת צלילים

אחת הדרכים להרחקת היונים היא שימוש במכשיר אלקטרוני המפיץ צלילים על קוליים, צלילים שאוזן האדם אינה שומעת ולכן הם אינם מפריעים. היונים, לעומת זאת, כן שומעות את הצלילים שתחילה מרתיעים ומפחידים אותן. עם זאת, היונה לא מוותרת בקלות וכאשר היא רואה לאורך זמן שהצלילים ממשיכים להשמע אך לא קורה דבר, הם הופכים לחלק מרעשי הרקע של הסביבה. אמנם זוהי שיטה שאינה פוגעת ביונה ואינה פוגעת באסתטיקה של הסביבה אך היא גם אינה יעילה מספיק ומחיר המכשיר גבוה.

הרחקה באמצעות רשתות

שיטה פופולארית של הרחקת יונים בבאר שבע היא פרישת רשתות. ניתן לפרוש רשתות בגדלים שונים, על פני שטחים מצומצמים יותר או פחות. גם הרשת אינה פוגעת ביונה אלא רק חוסמת את הגישה שלה למקום בו היא רוצה לבנות קן. עם זאת, פרישת רשתות אינה פשוטה כפי שהיא נראית. כדי שהרשת תהיה מחוברת היטב למשטח עליו היא מגנה יש להתקין אותה בכלים מקצועיים ולכן נדרשת הזמנת איש מקצוע. הזמנת איש מקצוע הופכת את הסיפור ליקר יותר. יש למצוא גם מסגרת לרשת ולרכוש רשת העמידה בפני נזקי השמש ומזג האוויר בכלל. עניין אחרון הוא מראה הרשת שאינו מלבב ויכול לבלוט ולפגוע במראה הסביבה.

יש חשמל באוויר…

חשמל גורם לתנועה של דברים רבים בעולם,  גם של יונים אשר מגיעות למקומות בהן הן אינן רצויות. ערכת הרחקת יונים שוקטייפ הפכה לשיטה פופולארית של הרחקת יונים בבאר שבע. ערכת שוקטייפ גורמת ליונה לחוש זרם חשמלי קל מאוד אשר אינו פוגע בה אך גורם לה לתחושת אי נוחות ולתחושת רתיעה. לאחר קבלת השוק הקל היונה מתעופפת מן המקום וגם זוכרת אותו כמקום שלא רצוי להגיע אליו ולנחות בו. ערכת שוקטייפ כוללת סרט הדבקה שקוף בתוכו מותקנים של פסי אלומיניום. הסרט מחובר לספק כוח המחובר לשקע חשמלי. כאשר היונה נוחתת על הסרט עובר זרם קל בפסי האלומיניום והיונה החשה בזרם ממהרת לעוף מהמקום. המיוחד בשוקטייפ הוא שהזרם החשמלי הוא בדיוק במינון הנכון- חזק מספיק בכדי להרתיע את היונים לאורך זמן אך לא חזק מספיק בכדי לפגוע או לגרום נזק ליונים. בשוקטייפ משתמשים בבתים פרטיים, בתי עסק ומפעלים אשר סובלים מנוכחותן של היונים והצליחו לגרש אותן אחרי שנים של מאבקים.

מחפשים דרך טובה להרחיק את היונים לתמיד מן החלון, המרפסת או המחסן? ניסיתם כל דרך אפשרית? צרו איתנו קשר.